چجوری میتوانیم امنیت درب پارکینگ را زیاد کنیم؟

امنیت درب پارکینگ

امنیت درب پارکینگ را می توان با رعایت اصول ایمنی و استفاده از سیستم های حفاظتی موازی و مکمل یکدیگر زیاد نمود. امروزه برای راحت شدن تردد از سیستم های الکترونیک برای باز و بسته کردن درب های پارکینگ استفاده می شود که این امر باعث آسیب پذیر شدن این گونه درب ها در کوتاه مدت یا بلند مدت می شود.

درب های پارکینگ اتوماتیک معمولاً به شکل ریلی باز و بسته می شوند یا از جک درب پارکینگ به عنوان بازو برای باز و بسته کردن آنها استفاده می شود که این امر آسیب پذیر شدن آنها افزایش می دهد.

به عبارت دیگر وقتی درب پارکینگ به وسیله ریموت کنترل ساکنین به صورت اتوماتیک باز و بسته شود در صورت قطعی برق این روند مختل می‌شود و اگر باتری زاپاس برای سیستم پیش بینی نشده باشد درب پارکینگ باز می ماند مگر آنکه به صورت دستی تا وصل شدن برق کنترل شود.

همچنین درب های اتوماتیک در مقابل فشار و ضربه آسیب پذیر هستند و ممکن است فشار و ضربه بیش از حد باعث آسیب دیدن و غیر فعال شدن سیستم کنترل آنها شود. بنابراین بهترین راه برای افزایش امنیت درب پارکینگ رعایت اصول ایمنی و استفاده از سیستم های حفاظتی همپوشان است.

 

روش های افزایش امنیت درب پارکینگ

همانطور که گفته شد افزایش تردد ماشین ها از پارکینگ و استفاده از درب های اتوماتیک باعث آسیب پذیر شدن این نقطه از ساختمان های مختلف بخصوص مجتمع های آپارتمانی بزرگ می شود. معمولاً در مجتمع های آپارتمانی بزرگ برای برطرف شدن این مشکل از پست های نگهبانی شبانه روزی و بیست و چهار ساعته استفاده می کنند.

هرچند ایجاد پست نگهبانی در مقابل درب پارکینگ ساختمان ها و مجتمع های مسکونی باعث بالا رفتن امنیت داخلی می شود اما این کار برای ساکنان هزینه بر بوده و ممکن است در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی کم واحد مقرون به صرفه نباشد.

لذا ساکنان ساختمان های ویلایی یا کم واحد باید برای برطرف شدن این مشکل از روش ها و راهکارهای دیگر استفاده کنند که در ادامه به برخی از اینگونه راهکارها پرداخته می شود.

استفاده از سیستم های قفل پیشرفته

استفاده از قفل پیشرفته
قفل برای امنیت درب پارکینگ

یکی از راهکارهای مهم و گره گشا برای ارتقاء امنیت درب پارکینگ استفاده از سیستم های قفل پیشرفته است. انتخاب و نصب قفل های پیشرفته و مورد تایید استانداردهای مختلف بر روی درب پارکینگ یک روش مناسب و معقول برای افزایش امنیت ورودی پارکینگ است که می تواند نفوذ پذیری آن را به حد قابل توجهی کاهش دهد.

البته باید به این نکته توجه داشت که انتخاب و نصب سیستم قفل پیشرفته برای درب های پارکینگی که به صورت اتوماتیک باز و بسته می شوند کارایی کمتری دارد چون فقط زمانی می توان از این نوع قفل برای درب پارکینگ استفاده کرد که برای مدت مشخصی ساکنان خانه به دلایل مختلف در محل زندگی خود حضور نداشته باشند.

چون استفاده از سیستم قفل پیشرفت زمانی که تردد روزانه ماشین از درب پارکینگ زیاد باشد جوابگو نیست و باعث کند شدن تردد و به زحمت افتادن ساکنین ساختمان برای باز و بسته کردن قفل های درب پارکینگ می شود.

لذا انتخاب و نصب قفل های پیشرفته درب پارکینگ برای زمانی مناسب است که ساکنین ساختمان به دلایل مختلف به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت در ساختمان حضور ندارد و یا از این گونه قفل‌ها برای دربهای پیاده ‌رو پارکینگ استفاده شود تا کارایی آنها زیر سوال نرود.

انتخاب و خرید باتری های زاپاس برای درب پارکینگ

یکی دیگر از روش های افزایش امنیت درب پارکینگ وقتی از سیستم های اتوماتیک برای باز و بسته شدن اینگونه درب ها استفاده می شود خرید و نصب باتری های زاپاس است.

باتری های زاپاس اگر با ولتاژ مناسب به عنوان مکمل برای درب های اتوماتیک خریداری و نصب شود در هنگام قطع شدن برق به دلایل مختلف به شکل برق زاپاس عمل کرده و از مختل شدن روند باز و بسته شدن اتوماتیک درب جلوگیری می کند.

به عبارت دیگر قطع شدن جریان برق به صورت طبیعی یا عمداً باعث مختل شدن روند باز و بسته شدن درب های اتوماتیک نمی شود و در زمان قطع بودن برق لازم نیست که ساکنان ساختمان درب پارکینگ اتوماتیک را به صورت دستی باز و بسته نمایند.

نصب دوربین های مدار بسته

دوربین مدار بسته
دوربین به منظور امنیت درب پارکینگ

یکی دیگر از روش های افزایش امنیت درب های پارکینگ نصب و خرید دوربین مدار بسته با کیفیت با پوشش دهی کامل است. نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته با قابلیت اتصال از طریق نرم افزارهای مختلف به تلفن همراه ساکنین ساختمان از روش های بروز و با کیفیت برای تامین امنیت درب پارکینگ است.

به این معنا که ساکنان ساختمان هر زمان که لازم بدانند می توانند از طریق تلفن همراه خود بر ورودی و اطراف درب پارکینگ نظارت داشته و شرایط آن را مورد بررسی قرار دهند.

همچنین استفاده از سیستم های مکمل دوربین های مدار بسته مثل رم و رسیور بارگیری تصاویر این امکان را برای ساکنان ساختمان فراهم می کند که در صورت قطع بودن اینترنت به دلایل مختلف بتوانند برای بررسی شرایط ورودی ساختمان از تصاویر ضبط شده در رم و رسیور مرکزی دوربین ها استفاده کنند.

البته برای افزایش امنیت دوربین های مدار بسته که برای کنترل درب پارکینگ و فضای بیرونی و داخلی ساختمان نصب می شود بهتر است از باتری یا منابع تامین انرژی زاپاس با ولتاژ مناسب استفاده شود تا در اثر قطع شدن برق ساختمان به دلایل طبیعی و عمدی روند ضبط یا ارسال تصاویر دچار اختلال و مشکل نشود.

استفاده از سیستم های کنترل دستی

استفاده از سیستم های کنترل دستی
سیستم های کنترل دستی

یکی دیگر از روش های افزایش امنیت درب پارکینگ استفاده از سیستم های کنترل دستی است. نصب و به کارگیری سیستم های کنترل دستی مثل انواع کارت خوان ها یا دستگاه های اثر انگشتی باعث بالا رفتن ضریب اطمینان در درب های پارکینگ می شود.

به این معنا که فقط ساکنین ساختمان یا کسانی که امکان ورود به ساختمان را دارند می توانند از سیستم های کنترلی ساختمان برای ورود استفاده کرده و ورود افراد غریبه را به صفر می رساند.

البته باید به این نکته توجه داشت که استفاده از سیستم های کنترلی مثل کارت خوان یا دستگاه اثر انگشتی بیشتر برای درب های ورودی عابر پیاده در ساختمان ها یا مجتمع های مسکونی کاربرد دارد و استفاده از سیستم های کنترل دستی مثل کارت خوان یا دستگاه های اثر انگشتی برای درب پارکینگ ماشین رو مناسب نیست چون باعث کند شدن تردد و به زحمت افتادن ساکنان ساختمان می شود.

نورپردازی و استفاده از چراغ های روشنایی مناسب

نورپردازی و استفاده از چراغ های روشنایی مناسب
امنیت درب پارکینگ

نورپردازی و استفاده از چراغ های روشنایی مناسب یکی از روش های استاندارد برای بالا بردن امنیت درب پارکینگ ساختمان یا به عبارت ساده درب تردد پیاده یا درب تردد ماشین در ساختمان های مختلف است.

نصب و به کارگیری سیستم نورپردازی با کیفیت یا استفاده از چراغ های کم مصرف و پرنور علاوه بر آنکه باعث روشن شدن فضای ورودی پارکینگ می شود. شرایط تصویربرداری با کیفیت را برای دوربین های نصب شده در ورودی ساختمان فراهم می کند.

همچنین نورپردازی مناسب در ورودی ساختمان و استفاده از لامپ های پرنور در این فضا علاوه بر آگاه نگه داشتن افراد آشنا، این هشدار را به افراد غریبه می دهد که ممکن است چشم های پنهانی آنها را نظاره کند که این امر علاوه بر هشدار به افراد غریبه باعث بالا رفتن امنیت عمومی درب پارکینگ می شود.

آموزش اصول امنیتی و حفاظتی به ساکنان ساختمان

از دیگر روش های مناسب برای افزایش امنیت درب پارکینگ آموزش اصول امنیتی و حفاظتی به ساکنان ساختمان و کار برانی است که از سیستم های اتوماتیک و ریموت برای باز و بسته کردن درب پارکینگ استفاده می کنند.

یکی از ساده ترین آموزش های امنیتی که باید به ساکنین ساختمان در هنگام باز و بسته کردن دربهای اتوماتیک داده شود آن است که پس از اطمینان از بسته شدن درب ساختمان محل را ترک کنند. پیگیر ورود افراد متفرقه و غریبه به داخل ساختمان باشند.
ابزار ورود به ساختمان مثل کلید، ریموت، کارت الکترونیک در سیستم های کنترلی و غیره را در اختیار افراد نامطمئن و غیر آشنا قرار ندهند چون ممکن است از آن ها سوء استفاده کنند یا از روی آنها کپی کرده و در اختیار افراد نامطمئن قرار دهند.

استفاده از سیستم های اتوماتیک با کیفیت برای نصب بر روی درب های پارکینگ

یکی دیگر از روش های افزایش امنیت درب پارکینگ، استفاده از سیستم های اتوماتیک با کیفیت برای نصب بر روی درب های پارکینگ است.

امروزه برای تردد راحت از سیستم های اتوماتیک بازویی، لولایی یا ریلی در درب های ماشین رو پارکینگ استفاده می شود. هرچند نصب و راه اندازی سیستم های اتوماتیک بر روی درب ها باعث روان و آسان شدن تردد سواره و پیاده می شود.

اما عدم سرویس دوره ای و مستمر اینگونه درب های پارکینگ در کوتاه مدت یا بلند مدت باعث ایجاد اختلال در روند کار مثل باز ماندن آنها یا جفت نشدن به صورت کامل شود که می تواند از نظر امنیتی برای ساختمان خطرناک باشد.

معمولاً برای درب های سبک با طول کم از جک های بازویی یا لولایی با تناسب کار استفاده می شود اما برای لنگه های درب بزرگ و سنگین جک های ریلی کاربرد بیشتری دارند که برای حفظ ایمنی بیشتر نباید از سرویس دوره ‌ای و به موقع آنها غافل شد.

 

سخن پایانی

چجوری میتونیم امنیت درب پارکینگ را زیاد کنیم؟ شاید سوالی پر تکرار باشد که ذهن افراد مختلف را به خود مشغول کند. برای پاسخ به این سوال باید شرایط درب پارکینگ مورد بررسی قرار گیرد.

اگر درب پارکینگ کوچک و برای تردد افراد پیاده باشد بهتر است برای افزایش امنیت از قفل های پیشرفته، سیستم های کنترلی مثل نصب سیستم کنترل دستی از قبیل کارت خوان یا دستگاه اثر انگشتی و غیر استفاده شود.

اما برای افزایش امنیت درب پارکینگ اگر ماشین رو باشد و تردد در آن زیاد باشد باید حتی المقدور از سیستم های اتوماتیک مثل جک های پارکینگی، لولایی، ریلی که از کیفیت مناسبی برخوردار هستند استفاده گردد.

همچنین ارتقاء سیستم روشنایی در شب، استفاده از دوربین های مدار بسته، ارائه آموزش های حفاظتی به ساکنان و غیره می تواند باعث افزایش امنیت درب پارکینگ و ورودی ساختمان های مختلف شود

 

 

Call Now Button